DOMOV
vítejte na stránkách prodejny bytového textilu


Kontakty

Naši prodejnu najdete v Humpolci na adrese Jana Zábrany 233.
Telefon do prodejny 565 533 121
Otevírací doba
Pondělí - pátek 8,00-12,00 13,00-17,00 Sobota 8,00-11,00
MAPA

Jak si vybrat správnou matraci

Dříve než začnete vybírat novou matraci, vzpomeňte si, co Vám na staré nejvíce vadilo. Ujasněte si, pro jaký účel matraci pořizujete.

Tvrdost 1: Tyto extrémně měkké matrace jsou vhodné zejména pro osoby s nižší hmotností.
Tvrdost 2: Tyto matrace jsou vysoce elastické, ideálně se přizpůsobují tvaru těla a udržují páteř v rovině. Užívá je široká škála zákazníků, nejčastěji ženy, ale i muži různého věku.
Tvrdost 3: Tyto matrace upřednostňují především muži, mladší lidé a obecně zákazníci, kteří požadují tvrdší spaní.
Tvrdost 4: Tuto tvrdost matrací upřednostňují zákazníci vyšší váhové kategorie a muži střední a vyšší.
Tvrdost 5: Tyto matrace upřednostňují zákazníci vyšší váhové kategorie.
Dvojí tvrdost: Velice zajímavou variantu tvoří matrace, které mají z každé strany odlišnou tvrdost. Zákazník si pak zvolí tu tvrdost, která mu momentálně vyhovuje. Tyto matrace jsou ideální pro manželský pár.

Pro příležitostné spaní na chatě, chalupě nebo posteli pro hosty stačí jednodušší typy matrací s nižší nosností. Výběru matrace pro každodenní využití je třeba věnovat větší pozornost. Intenzivní zátěž u osob dlouhodobě upoutaných na lůžko vyžaduje speciální typy matrací.
Pro partnerské dvojlůžko volte raději dvě samostatné matrace, než jednu velkou – každá z nich respektuje individuální hmotnost, osobní nároky na tvrdost (tuhost) lůžka a zdravotní požadavky partnera. Ne vždy totiž vyhovuje jedna matrace oběma partnerům současně. Navíc lze jednotlivé matrace na lůžku během užívání snadněji otáčet, zabránit tak sležení a výrazně prodloužit jejich životnost.

Typ matrace musí být vybírán s ohledem na její uložení. Pro některé matrace je vhodná spíše pevná podložka (pružinové a taštičkové matrace), jiné lze umístit také na laťkový nebo lamelový rošt (latexové a pěnové matrace). Latexové matrace doporučujeme ukládat na lamelový rošt s minimálním počtem 24 lamel. Vždy je nutné respektovat informace o možnosti polohování a použití konkrétního typu matrace pro daný typ podložky, které jsou uvedeny u jednotlivých produktů.
Potah matrace by měl být snímatelný a pratelný, popř. snadno čistitelný. Hygienu lůžka totiž ovlivňuje také potahová textilie, která leží mezi Vaším tělem a jádrem matrace. Textilie musí mít odpovídající pevnost, pružnost a celkově poskytovat dostatečnou ochranu matrace. Její speciální úpravy zamezí růstu mikroorganismů (roztoči, bakterie a houby) a usnadní užívání, údržbu i čištění potahu. Výhodou je také podšití rounem a netkanou textilií, které umocňuje pohodlí při užívání matrace.
Vybírejte z moderních materiálů a konstrukčních řešení, které odpovídají aktuálním poznatkům a světovým trendům v oblasti zdravého spaní. Informujte se také o výrobci matrace, jeho tradici a zkušenostech z vývoje a výroby matrací.
Cenu matrace ovlivňuje typ použitého materiálu a jeho objemová hmotnost, ale také celkové konstrukční řešení. Nejlevnější matrace nemusí být zároveň tou, která Vám prokáže nejlepší službu, splní Vaše nároky a zaručí nejdelší životnost.
Průměrná životnost matrace se pohybuje v rozmezí 5 – 10 let. Především s ohledem na hygienické hledisko doporučujeme omezit dobu užívání matrace a po uplynutí její životnosti ji vyměnit za novou. V posteli trávíte minimálně 1/3 života, nešetřete proto na úkor svého zdraví!

Zpět na sortiment